Financial planning

Budżet domowy – jak wyglądają wydatki przeciętnej polskiej rodziny?

08 Lip 2020
Soho

 

Budżet to plan finansowy przeznaczony do prowadzenia dochodów i wydatków przez określony czas – miesiąc, kwartał, rok czy nawet kilka lat. Dzięki niemu możesz zarządzać pieniędzmi i z wyprzedzeniem decydować, na co je przeznaczysz. Nie oszukujmy się, większości z nas pieniądze znikają z konta w błyskawicznym tempie i często ciężko jest się rozeznać w tym, na co tak naprawdę je przeznaczyliśmy. Budżet domowy w znacznym stopniu pomoże Ci przejąć kontrolę nad Twoimi finansami. 

 

Planowanie budżetu składa się z trzech części:

 1. Ułożenie planu wydatków i zarobków na bieżący miesiąc, 
 2. Sprecyzowanie jaką część oszczędności przeznaczamy na nieregularnie ponoszone wydatki, takie jak kupno samochodu czy wyjazd za granicę. 
 3. Rozsądne rozdysponowanie nadwyżek pieniężnych.

 

Przychody i wydatki 

Za przychody najprościej uznajemy kwotę, która wpłynęła na nasze konto w zeszłym miesiącu. Jeśli mamy stałą pensję, sytuacja jest prosta, bo suma przychodów z miesiąca na miesiąc jest podobna. Jeżeli zarabiasz nieregularnie, najlepiej będzie uwzględnić w budżecie średnie zarobki z kilku ostatnich miesięcy. Im bardziej nieregularne są Twoje przychody, tym dłuższy okres czasu weź pod uwagę. Wylicz średnią z ostatnich kilku miesięcy i taką kwotę przyjmij za przychód. 

Wydatki stałe to:

 • czynsz i opłaty za mieszkanie
 • raty kredytów
 • ubezpieczenia
 • jedzenie
 • transport
 • pozostałe.

 

Budżet wbrew pozorom nie jest zapisem wydatków, a planem – co zrobić z pieniędzmi w przyszłości. Prawidłowo zaplanowany budżet pozwoli Ci regularnie generować nadwyżki finansowe. Od kwoty przychodów odejmujesz wszystkie stałe miesięczne koszty i tym samym uzyskujesz realne saldo – czyli ilość pieniędzy, którą możesz dysponować – odkładać lub wydawać na nadprogramowe aktywności. Możesz przeznaczyć je zarówno na nagłe wydatki, takie jak wizyta u lekarza, remont mieszkania czy spontaniczny wyjazd na wakacje, albo gromadzić je na koncie oszczędnościowym, żeby mieć zabezpieczenie na przyszłość lub na czarną godzinę. 

 

Istnieje wiele sposobów zarządzania budżetem. Możesz zapisywać wydatki w podręcznym notesie, który nosisz zawsze przy sobie lub teczce z dokumentami, jak również elektronicznie – w Excelu czy też – i to wydaje się być najwygodniejszą opcją – w specjalnie dedykowanej do tego aplikacji, takiej jak Soho. 

 

Na co Polacy przeznaczają zarobione pieniądze? 

Dzięki raportowi Głównego Urzędu Statystycznego możemy dowiedzieć się jak wyglądała sytuacja gospodarstw domowych w Polsce w 2017 roku.

 

 

Średni dochód rozporządzalny gospodarstwa domowego – czyli suma bieżących dochodów gospodarstwa domowego ze wszystkich źródeł pomniejszona o zaliczki na podatek dochodowy, podatki czy składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne – wynosił w 2017 r. 4473 złotych, z czego kwota przeznaczona na wydatki to około 3293 zł. Za średnie gospodarstwo domowe przyjęto 2,66 osoby. 

 

A tak oto wygląda lista wydatków przeciętnego Polaka:

 1. Żywność i napoje bezalkoholowe
 2. Alkohol, tytoń
 3. Odzież
 4. Użytkowanie mieszkania
 5. Wyposażenie mieszkania
 6. Zdrowie
 7. Transport
 8. Komunikacja
 9. Rekreacja i kultura
 10. Edukacja

 

Ile można by zaoszczędzić?

Przyjrzyjmy się danym. Średni dochód na jedną osobę w gospodarstwie domowym w 2017 r. wynosił z 1598 złotych, z czego wydatki stanowiły 1176 zł. Według przedstawionego powyżej modelu wynika, że w skali miesiąca można było zaoszczędzić około ¼. całej sumy. Oznacza to, że osoba zarabiająca te prawie 1600 złotych mogła potencjalnie zaoszczędzić 422 złote. 

 

Dzięki ustaleniu budżetu domowego nie tylko zapanujesz nad swoimi wydatkami, ale opierając się na nim, będziesz w stanie także podjąć konkretne decyzje i przedsięwzięcia, które w kolejnym miesiącu pozwolą Ci w lepszy sposób gospodarować pieniędzmi. 

 

Dołącz do tych którzy lubią wiedzieć jak oszczędzać swoje pieniądze!

https://soho24.us8.list-manage.com/subscribe?u=5fa9ad0c3687ca6f732e967ce&id=c4b5cf34f9