Financial planning

Jak realizować cele budżetowe bez tworzenia budżetu?

16 Lip 2020
Soho

 

Komfort finansowy, który daje rozsądne gospodarowanie pieniędzmi jest niezwykle istotny przy planowaniu długoterminowym oraz realizacji postawionych przez siebie celów. Taki jest właśnie kluczowy cel prowadzenia budżetu. Nie zawsze jednak tworzenie budżetu jest niezbędne. Mozolne planowanie i spisywanie wydatków stanowi wyłącznie środek do realizacji potrzeb – zarówno krótkoterminowych jak i tych dalekosiężnych. Nie musisz tego jednak robić w momencie, gdy:

zarabiasz więcej niż wydajesz – dzięki czemu sukcesywnie zwiększasz aktywa, co prowadzi do powstania nadwyżki finansowej,

regularnie inwestujesz i oszczędzasz – chodzi o oszczędności o równowartości kilku miesięcy niezbędnych opłat lub inwestowania tejże kwoty na konto emerytalne. 

nie posiadasz długów –  nie jesteś obciążony długami konsumpcyjnymi, a wszystkie niezbędne wydatki jesteś w stanie pokryć z oszczędności. 

jesteś świadomy swoich wydatków – Twoje zobowiązania finansowe nie zaprzątają Ci głowy i nie są dla Ciebie czynnikiem stresogennym. 

W takiej sytuacji, zamiast niepotrzebnie ślęczeć nad rachunkami, powinieneś skupić swoją uwagę na zarabianiu pieniędzy i zwiększaniu oszczędności. 

 

Jak może wyglądać alokacja wydatków? 

Istnieje tak naprawdę wiele różnych modeli planowania budżetu domowego. To droga na skróty, dzięki której nie będziesz musiał skupiać się na wyliczaniu średniej dochodów czy liczeniu każdego paragonu z osobna. Wystarczy, że zapoznasz się z poniższymi wykresami, a zyskasz generalny, procentowy podgląd, w jaki sposób dysponować własnymi finansami. 

 

Modelowa struktura budżetu wg. Richarda Jenkinsa 

 

 

60% – stałe wydatki – to wydatki zarówno na rachunki, czynsz, jedzenie, jak i inne comiesięczne zobowiązania: telefon, telewizję kablową, internet czy karnet na siłownię. Te 60% obejmuje również raty kredytu hipotecznego, czy ubezpieczenia na życie. 

10% – wydatki nieregularne – to wydatki, które mają być zrealizowane w perspektywie kilku lub kilkunastu miesięcy, takie jak wyjazd za granicę, remont, kupno mebli, etc. 

10% – inwestycje emerytalne – to pieniądze na przyszłość, czyli takie, których nie zamierzamy ruszać i które mają leżeć na koncie. 

10% – oszczędzanie długoterminowe (w tym spłata długów) – tę część pieniędzy możesz przeznaczyć na budowę poduszki finansowej, zakup nowego samochodu, spłatę długów, edukację dzieci i wszelkie inne cele, które planujemy w dłuższej perspektywie czasu. Wszelkie zaistniałe nadwyżki, jeśli takowe będą, można również przeznaczyć na inwestycje emerytalne. 

10% – przyjemności – czyli pieniądze, które wydajemy tylko i wyłącznie dla własnej przyjemności – realizacja hobby, jedzenie na mieście, imprezy, koncerty, kina etc. 

 

Struktura budżetu z kredytem hipotecznym wg. Jenkinsa

 

project_comment_file5f0ed16badc4d-Obszar-kompozycji-1.png

 

W przypadku, kiedy jesteśmy uwikłani w kredyty hipoteczne, sytuacja zmienia się w taki sposób, że dzielimy wydatki stałe (60%) na pół i powstałe w ten sposób 30% przeznaczamy na miesięczną ratę kredytu. Oznacza to, że rata kredytu może wynieść najwyżej połowę kwoty wszystkich stałych zobowiązań. Ważne jest, ażeby miesięczna rata kredytu nie przekraczała 30% naszych zarobków.

 

Dołącz do tych którzy lubią wiedzieć jak oszczędzać swoje pieniądze! –

https://soho24.us8.list-manage.com/subscribe?u=5fa9ad0c3687ca6f732e967ce&id=c4b5cf34f9