Financial planning

Metody zarządzania finansami

02 Lip 2020
Soho

 

Skoro znalazłeś się w tym miejscu, prawdopodobnie już wiesz, że musisz zaoszczędzić więcej pieniędzy – ale od czego zacząć? Myśl o gromadzeniu funduszy nie jest ekscytująca, co więcej, kojarzy się z ograniczeniami i samodyscypliną, ale nauczenie się kilku prostych sztuczek, w jaki sposób oszczędzać pieniądze, na dłuższą metę może przynieść Ci wiele korzyści. Najważniejsze to wyrobić w sobie odpowiednie nawyki. To prostsze niż myślisz. 

 

Wybierz odpowiedni rodzaj konta bankowego

Konta oszczędnościowe zapewniają bezpieczne miejsce do przechowywania gotówki – ale nie wszystkie są sobie równe. Ważne jest, aby znaleźć konto oszczędnościowe dedykowane w szczególności Tobie, po to, aby zmaksymalizować swoje zasoby i szybciej osiągnąć zamierzone cele. Podczas analizy opcji należy wziąć pod uwagę wymagania dotyczące minimalnego salda, opłat dodatkowych, jak również stopy procentowej. Podstawowe konto oszczędnościowe w banku krajowym lub lokalnym, chociaż jest wygodne, prawdopodobnie będzie miało stosunkowo niskie oprocentowanie, co oznacza mniejszy zwrot z oszczędności. Banki i kasy oszczędnościowe oferują wiele innych opcji, które mogą być dla Ciebie znacznie atrakcyjniejsze, jeżeli potrzebujesz wyższych stóp procentowych i niższych opłat. Konta oszczędnościowe online oferują wyższe oprocentowanie niż zwykłe konta oszczędnościowe, a także niższe opłaty z powodu niższych kosztów ogólnych. Rachunki te zazwyczaj oferują także karty bankomatowe i wpłaty dostosowane do urządzeń mobilnych. 

 

Stwórz budżet i trzymaj się go

 

Gdy wybierzesz odpowiedni rodzaj konta oszczędnościowego, czas na ustalenie budżetu. Decydując o tym, jak zaoszczędzić pieniądze, zacznij od zwrócenia szczególnej uwagi na to, jak wydajesz pieniądze, wyeliminuj niepotrzebne wydatki i nieodpowiednie nawyki związane z nadmiernym wydawaniem pieniędzy.

 

Postępuj zgodnie z zasadą 50/20/30. 

Jeśli masz problem z podziałem dochodów, rozważ skorzystanie z kalkulatora budżetowego 50/30/20. Reguła 50/30/20 sugeruje, że dokładnie połowa twoich dochodów powinna zostać przeznaczona na niezbędne wydatki, takie jak czynsz, artykuły spożywcze i rachunki. 30 procent twoich dochodów powinno być zarezerwowane na “przyjemności”, takie jak hobby czy jedzenie na mieście. Pozostałe 20 procent zainwestuj w konta emerytalne, spłatę długów oraz budowanie oszczędności.

 

Użyj aplikacji do zarządzania oszczędnościami

Korzystanie z aplikacji typu Soho w celu zarządzania pieniędzmi może pomóc Ci zmniejszyć stres związany z robieniem wszystkiego samemu. To prosty i bezpieczny sposób, żeby pomóc Ci dotrzymać kroku w zarządzaniu budżetem i ułatwić zrozumienie, w jaki sposób wydajesz pieniądze. Dzięki funkcjom takim jak śledzenie inwestycji, zarządzanie rachunkami, a nawet bezpłatnej ocenie wiarygodności kredytowej, organizacja finansowa nigdy nie była wygodniejsza ani bardziej przejrzysta.

 

Skonfiguruj automatyczne transfery

Zapomnij o tym, żeby po każdej wypłacie ręcznie przesyłać pieniądze na konto oszczędnościowe. Łatwo o tym zapomnieć, nie wspominając o bolesnym widoku “uciekających” pieniędzy. Automatyzacja znacznie ułatwia ten proces. 

Większość banków oferuje automatyczne przelewy, które możesz ustawić na określone dni, w zależności od tego, kiedy otrzymasz płatność. Zastanów się nad małym codziennym automatycznym przelewem lub większą kwotą tygodniową lub miesięczną. Skonfiguruj automatyczne transfery i zapomnij o tym procesie – po prostu obserwuj, jak Twoje oszczędności rosną bez wysiłku.

 

Popraw swoją zdolność kredytową

 

Uzyskaj niższe stopy procentowe

Dobry wynik kredytowy pozwoli Ci obniżyć oprocentowanie pożyczek, co pomoże Ci z kolei zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy w całym okresie rozliczeniowym. 

 

Staraj się unikać salda karty kredytowej

Mówiąc o stopach procentowych – tych związanych z kartami kredytowymi można łatwo uniknąć, na przykład nie przenosząc salda z miesiąca na miesiąc. Przenoszenie zbyt wysokiego salda może faktycznie zaszkodzić Twojej zdolności kredytowej. Jeśli obecnie posiadasz takowe, rozważ przeznaczenie części swoich dochodów na to, aby spłacić je tak szybko, jak to tylko możliwe. Wówczas będziesz mógł przy okazji odłożyć pieniądze, które do tej pory przeznaczałeś na odsetki, co dodatkowo zwiększy Twoje oszczędności.

 

Negocjuj swoje rachunki

 

Najlepsze lifehacki pozwalają uniknąć poświęcenia czegoś czy zaciskania pasa po to, aby odłożyć konkretną kwotę. Jednym ze sposobów na ominięcie, a przynajmniej ograniczenie kilku „wyrzeczeń” jest wynegocjowanie niższej stawki u operatorów za Internet, telefon komórkowy, telewizję kablową, za karnety na siłownię i nie tylko. Zrób listę wszystkich rachunków, które regularnie płacisz i dowiedz się, czy są dostępne nowe promocje lub czy możesz zrobić cokolwiek, żeby zmniejszyć comiesięczną opłatę. 

 

Jeśli pragniesz oszczędzać pieniądze w sposób łatwy i konsekwentny, pamiętaj o powyższych wskazówkach, a prawdopodobnie osiągniesz swoje cele budżetowe szybciej niż myślisz. W końcu mniej czasu poświęconego na finanse oznacza więcej czasu na cieszenie się rzeczami, które naprawdę się liczą, na przykład te wymarzone wakacje, na które tyle czasu starałeś się zaoszczędzić.