PODSTAWY FINANSOWE

Naucz się skutecznie oszczędzać

23 Cze 2020
Soho

 

Oszczędzanie pieniędzy to jeden z tych “wielkich celów”, który praktycznie każdy ma, ale niewielu jest w stanie tak naprawdę skutecznie go zrealizować. Pragnę podzielić się z Tobą pięcioma sposobami, dzięki którym będziesz mógł ze spokojem zaoszczędzić sensowną kwotę, a jednocześnie dobrze się bawić i nie odmawiać sobie zbyt wiele. Wystarczy dobry plan.  

 

Stwórz wizualny obraz swojego celu

 

Pierwszym krokiem jest stworzenie wizualnego przypomnienia konkretnej rzeczy, usługi bądź wycieczki, na którą oszczędzasz. Samo poleganie na sile woli grozi szybką utratą motywacji i oddala od nas całościowego obrazu naszego celu – dlatego miej go zawsze na oku. Jeśli dajmy na to oszczędzasz na wymarzoną podróż, zrób zdjęcie miejsca docelowego, do którego się wybierasz i powieś je sobie w jakimś strategicznym miejscu – na biurku w pracy, na lodówce, czy nad łóżkiem. Tak samo, w sytuacji, w której chcesz kupić dom z ogrodem, nowy telefon, samochód czy wymarzony motocykl. Takie zdjęcie pozwalają pamiętać o tym, że oszczędzanie to nie tylko odmawianie sobie wielu rzeczy, ale przede wszystkim droga prowadząca do celu – czyli tego, co jest dla Ciebie naprawdę ważne. 

 

Ustal tygodniowe cele oszczędnościowe

 

Czasem patrzymy na tę ogromną liczbę pieniędzy i jesteśmy przerażeni, jak daleko jesteśmy od spełnienia naszych marzeń. Niektórzy właśnie w tym  momencie rezygnują z oszczędzania, gdyż zbyt duża kwota wydaje się im tak nierealna, że motywacja słabnie. Warto więc nie patrzeć na całość, tylko skupić się na mniejszych, ale bardziej realnych do wyobrażenia kwotach. Jeśli całą sumę podzielisz na mniejsze części, uzbieranie takiej ilości pieniędzy będzie znacznie łatwiejsze do opanowania, przez co będziesz znacznie bardziej zmotywowany do dalszego działania. 

 

Śledź i weryfikuj swoje oszczędności

 

Jakie są nasze oszczędności? Jaki jest nasz przepływ gotówki? Jak sobie radzimy z rachunkami? Czy musimy ograniczyć nasze wydatki?

 

Aplikacje takie jak….., sprawią, że w prosty sposób sprawdzisz swoje finanse, a potrwa to zaledwie kilka minut. Teraz po prostu włączasz telefon i sprawdzasz transakcje w czasie rzeczywistym. Pozwoli Ci to zaoszczędzić czas, zamiast tracić go na żmudnych wyliczeniach i jednocześnie mieć przed sobą szeroki punkt widzenia – taka aplikacja w sekundę da Ci szeroki obraz Twojego budżetu oraz skrupulatne informacje na temat Twoich wydatków.

 

Baw się oszczędzaniem 

Przypomnij sobie lata dzieciństwa, wyobraź sobie Twoją pierwszą skarbonkę i to codzienne, skrupulatnie odkładanie do niej każdej złotówki. Przez pierwsze dni może nie będzie to żadna rewelacja, ale pod koniec miesiąca z pewnością ucieszysz się z odłożonej przez siebie kwoty. A te kilka złotych dziennie to żadne wyrzeczenie.

 

Wróć do studenckich czasów i przypomnij sobie jak to jest spędzić wspaniały wieczór z zaledwie 20 złotymi w kieszeni. Postaw sobie za cel, że nie możesz przekroczyć tej kwoty i tak zaplanuj wieczór, żeby niczego Ci nie zabrakło. Takie “wyzwania” szybko mogą przerodzić się w satysfakcjonujące nawyki. 

 

Zautomatyzuj i zaplanuj swoje oszczędności

 

Wreszcie ostatni kluczowy, choć często ignorowany krok. Nierzadko zdarza się tak, że jesteśmy podekscytowani zaoszczędzonymi pieniędzmi, a jednak nie ma ich na koncie. Kiedy zaczniesz oszczędzać pieniądze, upewnij się więc, że zautomatyzowałeś swoje oszczędności! Jeśli zdecydowałeś w tym tygodniu, że zaoszczędzisz określoną ilość pieniędzy i udało Ci się – nie wahaj się dwa razy, a śmiało przelej te pieniądze na konto oszczędnościowe. Jeśli czekają Cię wydatki, takie jak ubezpieczenie samochodu, opłata raty za telefon, wyjazd wakacyjny dla dzieci, czy czynsz za mieszkanie, jak najszybciej załatw te przelewy. Dzięki temu zmniejszysz pokusę wydania tych pieniędzy i będziesz na prostej drodze do sukcesu. 

 

To tak naprawdę pięć najistotniejszych punktów, o których nie możesz zapomnieć, jeśli chcesz odłożyć konkretną ilość pieniędzy. Oczywiście, dodatkowym aspektem są nagłe, niezaplanowane wydatki, których nie byliśmy w stanie wcześniej przewidzieć jak również kwestie motywacji – nie takie same u różnych osób. Niezależnie od tego, kierując się powyższymi wytycznymi, ze spokojem będziesz w stanie zaoszczędzić interesującą Cię kwotę pieniędzy. Dodaj do tego odrobinę cierpliwości i pozytywne nastawienie i sukces masz gwarantowany!